Rostlinného extraktu může bojovat nádor na mozku

rostlinného extraktu může bojovat nádor na mozku


Silibinin má vynikající bezpečnostní profil člověka a je v současné době používá k léčbě onemocnění jater a otravu. Vědci z Max Planck Institutu psychiatrie v Mnichově zjistili ve spolupráci s vědci z Helmholtz Zentrum München v buněčných kulturách, zvířecích modelech a lidské nádorové tkáně, že silibinin mohou být použity k léčbě Cushingovy nemoci, vzácné hormonální stav způsobený nádor hypofýzy v mozku. Vědci si podal patent a teď plán klinických hodnocení pomocí silibinin jako non invazivní léčebné strategie. Tedy v budoucnu pacienti nemusejí už podstoupit operaci mozku.

<p>Treatment with silibinin, a constituent of milk thistle seeds, alleviated symptoms of Cushing Disease in cell cultures, animal models and human tumor tissue. In future, patients might not have to undergo brain surgery anymore.</p><p>&nbsp;</p>Zvětšit obrázek

Léčba s silibinin, složka osivo mléče zelinného, zmírnit symptomy Cushingova nemoc v buněčných kulturách... [více]

© Curtis Clark, Wikipedie (CC BY-SA 2.5)

Cushingova nemoc, nezaměňovat s Cushingovým syndromem, je způsobena nádor hypofýzy v mozku. Tajemství nádor zvyšuje množství stresu adrenocorticotropin hormonu (ACTH) následovaný kortizolu propuštění z nadledvinek, což vede k rychlé přibývání na váze, zvýšený krevní tlak a svalová slabost. Pacienti jsou náchylné k osteoporóze, infekce a mohou vykazovat kognitivní dysfunkce, nebo dokonce deprese. V 80 až 85 % pacientů se nádor lze odstranit nepříjemné mozková operace. Pro nefunkčnost případů, je v současné době pouze jeden cílené terapie schválená, který bohužel způsobuje intenzivní vedlejší účinky jako je hyperglykémie ve více než 20 % pacientů.

Vědci po celém Günter Stalla, endokrinolog na Max Planck Institutu psychiatrie v Mnichově, nyní objevil v buněčných kulturách, zvířecí modely a lidské nádorové tkáně, které extrahovat neškodných rostlin lze použít k léčbě Cushingovy nemoci. "Silibinin je hlavní aktivní složkou osivo mléče zelinného. Má vynikající bezpečnostní profil u lidí a je již používán pro léčbu onemocnění jater a otravy,"vysvětluje Marcelo Paeze-Pereda, přední vědec současné studie zveřejněné v renomovaný vědecký časopis Nature Medicine. Po silibinin léčbě nádorové buňky opět normální produkci ACTH, zpomalil růst nádoru a symptomy Cushingova nemoc zmizela v myši.

V roce 2013 Max Planck vědci podal patent na širokou rodinu, chemických a přírodních sloučenin, včetně silibinin, k léčbě tumorů hypofýzy. Ve srovnání s lidmi, z nichž pouze 5.5 v 100 000 lidí na celém světě rozvíjet Cushingovy choroby, tento stav je velmi běžný v několika zvířátek. Například 4 % psů a dokonce i 7 % koní trpí Cushingovy nemoci. Tak vědci nyní plán testování speciálních formulací s velmi čistou látku a pomalé uvolňování aktivní složka silibinin v klinických testech.

Silibinin: Mechanismus účinku

"Věděli jsme, že Cushingova nemoc je způsobena vydání příliš mnoho ACTH. Tak sami sebe zeptali, co to způsobuje nad výrobou a jak to zastavit,"říká Pereda Paeze. Při svých prvních pokusech vědci zjistili nesmírně vysoké množství protein tepelného šoku 90 (HSP90) v nádorové tkáni od pacientů s Cushingovou chorobou. V normálním množství HSP90 pomáhá správně složit další protein, glukokortikoidu receptorů, které následně inhibuje produkci ACTH. "Jako v nádorové tkáni jsou příliš mnoho molekul HSP90, drží glukokortikoidu receptor," vysvětluje Pereda Paeze. "Zjistili jsme, že ten silibinin váže HSP90 tak umožní glukokortikoidu receptor molekuly k rozpuštění od HSP90. S silibinin jsme mohli objevili non invazivní léčebné strategie nejen pro vzácné Cushingovy choroby, ale i pro jiné podmínky účasti glukokortikoidu receptory plicní nádory, Akutní lymfoblastická leukémie nebo mnohočetného myelomu,"uzavírá Pereda Paeze.